На сході межує з Червоноармійським, на півдні – з Баранівським, на півночі – з Олевським та Ємільчинським, на заході – зі Славутським районом Хмельницької та Корецьким, Рокитнянським, Березнівським районами Рівненської області.
Крайніми точками району є : північною - с.Червона Воля, південною – с. Колодянка, західною – с.Повчине, східною - с.Вироби. Протяжність району з півночі на південь становить 75 км, із заходу на схід 62 км.
У районі функціонує 20 ЗЗСО шкіл комунальної форми власності (2266 учнів):
- ЗОШ І-ІІІ ступенів –12 (1777 учні),
- ЗОШ І-ІІ ступенів – 8 (489 учнів).
- заклад позашкільної освіти;
- 18 ДНЗ комунальної форми власності.
Середня наповнюваність класів у 2018-2019 навчальному році становила 12 школярів.
81 учні навчалися в Ярунському МНВК у 2018-2019 н.р. Склали іспити 51 учень.
НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА
2018-2019 навчальний рік був стартом реформи загальної середньої освіти, пріорітети розвитку якої закладено в Концепції нової української школа. Реалізація зазначеного передбачає створення нового освітнього середовища, трансформацію педагогічного мислення освітян. Новий зміст і завдання сучасної системи освіти вимагають особливої уваги до особистості педагога – ключової постаті у формуванні особистості учнів.
З метою залучення учителів початкових класів до безперервної освіти, надання їм реальної дієвої допомоги щодо опанування специфікою організації освітнього процесу під час адапційно-ігрового та основного циклів навчання у початковій школі на базі РМЦ проведено тренінгове навчання вчителів класоводів. По завершенню кожного етапу вчителі одержували сертифікати. Навчанням було охоплено 25 вчителів-класоводів району, які у 2018-2019 навчальному році працють в 1 класі, 22 вчителя, які будуть працювати в 1 класі у 2019-2020 навчальному році, розпочали навчання 22 вчителя, які будуть працювати в 1 класі у 2020-2021 навчальному році. Обов´язковими для всіх вчителів початкових класів є он-лайн курси на платформі EdEra. Їх успішно опанували вчителі.
Такі ж триденні тренінги пройшли два вчителі німецької мови на базі Комунального закладу «Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» і 21 вчитель англійської мови – на базі Новоград-Волинського ліцею №1 та 13 заступників директорів з навчально-виховної роботи.
Для підготовки вчителів-предметників музичного та образотворчого мистецтв, фізичної культури до роботи в перших класах у 2018-2019 навчальному році на ліцею №4 м. Новограда-Волинського представниками комунального закладу «Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» було проведено навчальний тренінг «Реалізація Концепції нової української школи освітніх галузей «Мистецтво» та «Фізична культура».
В районі постійно проводяться заходи, щодо допомоги навчальним закладам по створенню нового освітнього середовища.
Дошкільне виховання
З метою 100% залучення дітей 5-річного віку до суспільного дошкільного виховання, відділом освіти постійно здійснюється облік дітей дошкільного віку, створено банк даних, який поновлюється у серпні та грудні.
За даними персоніфікованого обліку дітей станом на 01.09.2018 року на території Новоград-Волинського району Житомирської області від народження до 6 років проживало 1196 дітей дошкільного віку, на 01.01.2019 – 1149 дітей, на 01.06.2019 - 1038 дітей.
Пріоритетом у роботі дошкілля впродовж 2018-2019 н.р. було збереження мережі навчальних закладів. Для задоволення потреб в отриманні дошкільної освіти функціонувало 17 закладів. Показник охоплення всіма формами дошкільної освіти дітей віком від 1 до 6 років становить 70,1% (712 дітей), з них - від 3 до 6 (7) років – 100 % (657 дітей), 194 (100%) дітей 5-ти річного віку.
Стан охоплення дошкільною освітою дітей старшого дошкільного віку становить 100% (у ЗДО – 88,1).
Кількість дітей у закладах дошкільної освіти з розрахунку на 100 місць складає 122 дитини.
У ЗДО дошкільну освіту здобуває 606 дітей, із них – 55 дітей віком від 1 до 3 років, 551 дитина віком від 3 до 6 (7) років, 171 дитина віком 5-6(7) років.
З метою реалізації державної політики в галузі освіти, оптимізації мережі закладів освіти та задоволення потреб мешканців на ринку освітніх послуг триває реконструкція Гульського ЗДО на 56 місць (3 групи) та реконструкція приміщень для створення Токарівського ЗДО на 45 місць (2 групи).
Позашкільна освіта
2018-2019 навчального року вперше в районі відбулися онлайн-вибори в члени РШП та онлайн-обрання президента РШП Новоград-Волинського району. ЗЗСО району мали змогу передивитись передвиборчі програми кандидатів та оцінити їх.. Цього року у передвиборчих перегонах взяли участь 8 учнів із ЗЗСО району. Перше місце по праву виборола учениця 10 класу Колодянської ЗОШ І-ІІІ ступенів – Усенко Дар’я. Заступником Президента РШП за кількістю набраних балів під час онлайн-опитування стала учениця 9 класу Великомолодьківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Новорок Марина. Також, членами новообраного РШП стали учні з 17 ЗЗСО району.
Велика увага в ЗЗСО району приділяється національно-патріотичному вихованню підростаючого покоління. Формами національно-патріотичного виховання в ЗЗСО району є лекції, бесіди, робота гуртків, робота шкільних музеїв та створення музейних куточків з історії рідного краю, екскурсії до музеїв, зустрічі з ветеранами війни, учасниками АТО, пошукова робота.
Кращі напрацювання юних пошуковців району були відзначені на щорічному святі «Творча обдарованість - 2019». Так отримали відзнаки учні Немильнянської ЗОШ І-ІІ ст. (Куцан Валерія, учениця 8 класу) та Орепівської ЗОШ І-ІІІ ст. (Самчук Юлія – учениця 10 класу та Данилюк Валерія – учениця 9 класу) за участь в V обласній історико-краєзнавчій конференції студентсько-учнівської молоді, секція «З історії міст і сіл Житомирщини», Бобер Юлія - учениця 9 класу Орепівської ЗОШ І-ІІІ ст. за участь в V обласної історико-краєзнавчої конференції студентсько-учнівської молоді, секція «Твої люди, Житомирщина», учениці Колодянської ЗОШ І-ІІІ ст. Квадрович Оксана (10 клас) та Усенко Яна (7 клас) за участь у Міжнародному проекті «Захистимо пам'ять», дослідження «Голокост (Шоа) на території села Колодянка)».
Також методичним центром, спільно із закладами освіти, підготовлено і проведено 11 конкурсів учнівської творчості.
Підвищення ефективності якості навчально-виховного процесу значною мірою обумовлено освітнім рівнем, професійною компетентністю та майстерністю, творчим потенціалом, авторитетом педагогічних кадрів. Тому, основною метою кадрового менеджменту відділу освіти є забезпечення ефективної діяльності педагога.
Систему освіти та виховання підростаючого покоління в ЗЗСО району забезпечують 380 вчителя та 208 осіб обслуговуючого і технічного персоналу.
В умовах реформування національної системи освіти в Україні винятково важливого значення набуває систематична робота з підвищення кваліфікації педагогічних працівників у міжкурсовий період. Курсова підготовка – одна з основних форм підвищення кваліфікації керівних та педагогічних кадрів.
У 2018-2019 навчальному році курсову перепідготовку пройшли 99 педагогів, у тому числі:
- стаціонарна форма – 34,
- заочна форма – 66,
в т.ч. 2 директора, 2 заступника з навчально-виховної роботи, 4 завідувача ЗДО, 8 вихователів ЗДО, 4 методиста РМЦ.
З 3 по 14 червня 2019 року працювали 20 мовних таборів, де удосконалювали мовні навички 885 дітей.
Літні мовні табори є ефективною формою вдосконалення знань з іноземних мов. Адже у просторі для гри, де немає балів і контрольних робіт, багатьом дітям легше подолати бар’єр у спілкуванні іноземною мовою.
Переможці огляду-конкурсу виховної роботи у мовних таборах
Місце |
2019 |
|
|
ЗОШ І-ІІІступенів |
ЗОШ І-ІІ ступенів |
І |
Суслівська
|
Івашківська |
ІІ |
В.Молодьківська Пилиповицька Киківська |
Дідовицька Стрієвська |
ІІІ |
Несолонська Орепівська Жолобненська |
Наталівська Гірківська |
Спорт
Фізичне виховання є важливою складовою повноцінного розвитку людини, дієвим засобом профілактики захворювань, підготовки до високопродуктивної праці, захисту Батьківщини, забезпечення творчого довголіття, організації змістовного дозвілля та запобігання антигромадським проявам.
У 2018-2019 навчальному році проходила чергова спартакіада-огляд по фізичному загартуванню учнів закладів загальної середньої освіти.
В програму змагань спартакіади входили такі види спорту: легкоатлетичний крос, міні-футбол, волейбол, шахи, шашки, настільний теніс, «Старти надій».
В змаганнях взяли участь 738 учнів. Найкраще виступили та стали переможцями спартакіади-огляду учні Гульської ЗОШ І-ІІІ ступенів (вчитель Чечет А.В.) та Великогорбашівської ЗОШ І-ІІ ступенів (вчитель Денисюк М.П.) і Наталівської ЗОШ І-ІІ ступенів (вчитель Шевчук О.О.). На другому місці учні Токарівської ЗОШ І-ІІІ ступенів (вчитель Чижевський Ю.П.); на третьому місці – учні Великомолодьківської ЗОШ І-ІІІ ступенів (вчитель Храбан І.С.) та Гірківської ЗОШ І-ІІ ступенів (вчитель Вращук Я.В.)
Досягли прогресу, в порівняні з минулим роком, команди шкіл: Великомолодьківської (з 7 місця на 3), Токарівської (з 5 місця на 2). Стали перемож-цями з окремих видів спорту учні шкіл: Пилиповицької ЗОШ І-ІІІ ступенів (вчитель Марценюк В.А.) – волейбол (юнаки); Суслівської ЗОШ І-ІІІ ступенів (вчитель Іляхов В.Ф.) – міні-футбол (дівчата); Ярунської ЗОШ І-ІІІ ступенів (вчитель Горблюк В.В.) – волейбол (дівчата); Івашківської ЗОШ І-ІІ ступенів (вчитель Алексеєв В.В.) – міні-футбол (дівчата); Киянської ЗОШ І-ІІ (вчитель Ганношин М.Г.) – шахи; Стрієвської ЗОШ І-ІІ ступенів (вчитель Лук’янчук І.В.) – волейбол (юнаки).