Неоціненний матеріал часів Великої Вітчизняної війни зібрано Заслуженим пошуковцем України, вчителем української мови та літератури Федорівської ЗОШ М.В.Пінчуком. При музеї даної школи діє учнівська група «Пошук-6», яка веде листування з архівами, військкоматами, рідними загиблих воїнів, а також – запис спогадів ветеранів війни та праці. Жителів села. Музей засновано в 1984 році, отримано свідоцтво про відомчу реєстрацію музею при закладі освіти системи Міністерства освіти України в 1999 році. . В МУЗЕЇ ЗНАХОДИТЬСЯ 281 ЕКСПОНАТ, В ТОМУ ЧИСЛІ: 1. Стенди з історії с. Федорівка 2. Стенд «Вони захищали Батьківщину» 3. Стенд «Вони загинули за Батьківщину» 4. «Односельці» 5. Стенд «Список воїнів, що загинули при обороні с. Федорівна у липні 1941 р.» 6. Карта боїв 5-ї армії генерала М.І. Потапова 7. Військове спорядження, особисті речі воїнів, що захищали с.Федорівку в 1941 р. 8. Зброя часів Великої Вітчизняної війни. 9. Картотека на полеглих. 10. Листи до рідних полеглих воїнів. 11. Листи в військкомати та архіви. 12. Матеріали по 19-у, 9-у, 22-у мехкорпусах 5 армії генерала Потапова 13. Бойові накази командувача 5 армії 14. Література на воєнну тематику 15. Подарункові книги відомих людей: П.П. Фатенка, І.Ф. Мамайчука, В.Савицького. 16. Довідники архівів, концтаборів, листи та інструкції Київського об’єднання «Пам’ять» 17. Матеріали пошукових досліджень 18. Солдатські медальйони та багато іншого, що становить великий інтерес.
Рада музею що складається з трьох чоловік /учнів та керівника/протягом останніх років проводила і проводить значну роботу з патріотичного виховання. У музеї проводяться уроки пам’яті, уроки-реквієми, екскурсії тощо. Збираються матеріали про голодомор, спогади ветеранів Великої Вітчизняної війни та праці, матеріали для написання історії села ( історію школи вже написали), поповнюють музей експонатами, які знаходять під час пошукових робіт в місцях запеклих боїв І93, І95, 206, 228 сд 9 та 19 механізованих корпусів, ведеться листування з рідними загиблих воїнів, створено картотеку на загиблих, складено карту-схему боїв 195 та 193 сд. Проводять кожного навчального року по 2 походи в Гульський укріп район. Провели похід до партизанської сосни, похід по місцях боїв 193 сд, похід по місцях боїв 193 та І95 сд за маршрутом Чижівка, Вершниця, Немлянка, Гута Ужачинська, Ужачин, Федорівка, Ново-Зелена, Теснівка, Дубівка, а також похід пам’ятними місцями села.
Зібрано і оформлено матеріали місцевих топонімів, оформлено частину матеріалів (від 1933 р. по сьогодні) з історії села, розшукали рідних 76 воїнів, пошукова група передала німецькій спілці догляду за військовими похованнями (Київ) останки 23 німецьких солдатів. Збираються фронтові листи, особисті речі воїнів, ведеться листування з архівами та військкоматами, збираються для музею бойові нагороди і нагородні листи, проводяться презентації книжок - Книга пам’яті, Книги скорботи, «Загинули в снігах Суомі», «Мужність нескорених» та ін. Збирають матеріали газет про бойові подвиги наших земляків, спогади партизанів, матеріали для музею побуту та етнографії, який планують створити.
Зібрали і оформили матеріали про бойовий шлях 195 сд і Овруцького формування, а також спогади ветеранів цієї дивізії і (першого) формування. Підтримують зв’язок з Київською організацією «Пам’ять» та Житомирським об'єднанням пошукових загонів, багатьма іншими пошуковими загонами України та Росії. Беруть участь у Всеукраїнських конкурсах на патріотичну тематику.
|