«Перша психологічна допомога при посттравматичному синдромі»
Нажаль надзвичайні ситуації є частиною нашого повсякденного життя.
У світі відбуваються різні трагічні події: війни, стихійні лиха, аварії, пожежі і міжособистісне насильство.
Такі події у тій чи іншій мірі впливають на кожного, проте спектр можливих реакцій і емоцій вельми широкий. Багато хто відчуває себе враженим, вибитим з колії або не розуміє, що відбувається. Люди відчувають страх або тривогу, можуть впасти в заціпеніння або апатію. Деякі проявляють слабкі реакції, інші – більш важкі. Проте можливості пристосування (психологічні, фізіологічні, соціальні) до таких умов рано чи пізно вичерпуються, що сприяє зростанню посттравматичних стресових розладів. На те, як реагує людина, впливає безліч факторів, у тому числі: характер і тяжкість пережитої події; перенесені травмуючі події в минулому; наявність сторонньої підтримки в житті; фізичне здоров'я; наявність у людини або в його родині розладів психічного здоров’я (у тому числі в минулому); культурні корені і традиції; вік. У кожного є свої сили і можливості, які допомагають впоратися з життєвими проблемами. Разом з цим, як показує досвід, люди, які вважають, що їм надали хорошу соціальну підтримку, після кризи краще справляються з труднощами, ніж ті, хто вважає, що їм допомогли недостатньо. Тому так важливо надання коректної першої допомоги у кризових ситуаціях.
З цього приводу і був організований семінар для працівників психологічної служби (практичних психологів та соціальних педагогів) Новоград-Волинського району. В його роботі взяло участь 22 фахівці служби.
На семінарі було розглянуто питання надання першої допомоги людям з посттравматичними стресовими розладами, їх рідним та близьким.
Працівники психологічної служби набули більше фахових знань про психологічну травму, посттравматичний синдром і шляхи надання першої допомоги.
Сумні події нашого життя також пробуджують найкращі людські ресурси, зокрема ресурси співчуття, підтримки, взаємодопомоги. Посилення громадського, волонтерського руху є тому підтвердженням.
Методики з надання першої психологічної допомоги людям з посттравматичним синдромом, що були представлені на майстер класі методиста з психологічної служби Якубович Ольги, досить прості та можуть бути корисними не лише для кола фахівців, залучених до надання допомоги постраждалому населенню, але і для широкої аудиторії – волонтерів, небайдужих людей, готових прийти на допомогу.
|